Льодовики, підземні води


Багаторічна мерзлота — шари мерзлих гірських порід у надрах Землі, які не розмерзаються протягом року.
Льодовики — природні рухомі нагромадження льоду на земній поверхні, які утворюються із твердих атмосферних опадів у районах із низькими температурами повітря. Вивченням льодовиків займається наука гляціологія.
Снігова лінія — умовна межа, вище якої температура повітря від’ємна та відбувається накопичення снігового покриву.


Види льодовиків за районами утворення

Підземні води — це води, які залягають у верхніх шарах земної кори в рідкому, твердому та газоподібному станах. На підземні води припадає близько 23 % всієї прісної води на Землі.

Види підземних вод




Найбільшу кількість води «доливають» у Світовий океан льодовики Арктики й Антарктики — 250 км³. Відбувається це внаслідок потепління клімату нашої планети, що спостерігають останнім часом.
Загальна маса айсбергів, що відокремлюються від шельфових льодовиків Антарктиди, становить 1,5 трлн т, а тих, що утворюються в Арктиці,— 250 млрд т. Загалом, за підрахунками вчених, маса айсбергів, які плавають у водах Світового океану, становить колосальну цифру — 7 трлн 650 млрд т.
Найбільший з айсбергів, який був зафіксований 1956 р., мав приблизно 385 км завдовжки та 111 км завширшки, а площу — 31 тис. км². Середня тривалість існування айсбергів — близько чотирьох років.
Гірські льодовики рухаються значно швидше, ніж покривні. Кавказькі льодовики спускаються за добу в середньому на 5–10 см, альпійські — на 10–40 см, памірські — на 60–80 см. «Найбільш швидкохідними» є льодовики Тянь-Шаню: вони просуваються на метр за добу.
На Памірі простягся величезний льодовик Федченка. Його довжина перевищує 70 км, а ширина дорівнює 1700–3100 м. Якби льодовик раптом розтанув, то в Центральній Азії розлилося б море величиною, як Аральське. На льодовику багато років працюють зимівники-дослідники. Відважні спостерігачі щоденно стежать за тим, що відбувається на цій найбільшій річці гірського льоду. Їхня робота дуже важлива: льодовики — гігантські «кухні погоди», що впливають на клімат значних за площею областей. Науково-дослідні станції працюють на багатьох льодовиках планети. Багаторічна мерзлота створює особливі умови для рослинності, зокрема умови фізіологічної сухості. Холодна вода з мерзлоти недоступна для коріння рослин. Коріння дерев не може заглиблюватися вертикально. Воно розвивається вище мерзлоти, горизонтально. Дерева з поверхневою горизонтальною кореневою системою погано тримаються в ґрунті. Вітри часто вивертають їх з корінням. У тайзі, де поширена багаторічна мерзлота, часто трапляється ділянки вітровалів.

У деяких країнах (Саудівська Аравія, Мальта, Данія та ін.) підземні води — єдине джерело водопостачання, в інших — основне його джерело. У Тунісі їхня частка становить 95 % усіх вод, що використовуються, у Бельґії — 85 %, у Нідерландах, Німеччині, Марокко — 75 %. Такі великі міста, як Мінськ, Вільнюс, Єреван, Тбілісі, Уфа, використовують тільки підземні води.
Промислові підприємства часто використовують для своїх потреб підземні води. Тільки в Москві заводи та фабрики мають на своїй території понад 400 артезіанських свердловин.
У країнах із посушливим кліматом підземні води використовують також для зрошування. Ними зрошується третина всіх поливних земель у світі, 45 % — у США, 58 % — в Ірані, 67 % — в Алжирі. Зрошувальне землеробство в Індії використовує практично тільки підземні води.
У такому посушливому районі земної кулі, як пустеля Сахара, під товщею пісків на глибині 2300 м нещодавно відкрили водоносні горизонти площею 900 тис. км2. Вважають, що звідти можна щодня відкачувати 100 млн м3 прісної води. Цього достатньо, щоб за кілька років перетворити більшу частину пустелі на квітучий сад. Величезний підземний басейн виявлено також у надрах Австралії, Західносибірської низовини, Казахстану.
Україна надзвичайно багата на мінеральні води. На її території існує понад 500 джерел мінеральних вод, на базі яких функціонує 50 курортів і близько 48 заводів з розливання мінеральних вод. Далеко за межами України відомі такі води, як «Миргородська», «Свалява», «Поляна Квасова», «Луганська», «Нафтуся» та ін. Найвідомішим курортом мінеральних вод на Харківщині є «Бермінводи» — бальнеологічна оздоровниця міждержавного значення. Одним із найвідоміших мінеральних джерел Криму є Аджи-Су або, як його ще називають, Чорні Води. Аджи-Су виходить на поверхню трьома джерелами, розташованими досить близько одне від одного. Одне із джерел дає чисту прісну воду, інші два, що залягають на 18 і 45 м нижче від нього, не тільки гірко-солоні на смак, але й містять значну кількість газу.

У 2030 р. половина світового населення буде жити під загрозою водного дефіциту. Тільки в Африці до 2020 р. через зміни клімату в цій ситуації опиниться від 75 до 250 млн осіб. Нестача води в пустельних і напівпустельних регіонах викличе інтенсивну міграцію населення. За оцінками експертів, поміняти місце проживання будуть змушені від 24 до 700 млн осіб. У 2000 р. дефіцит води у світі оцінювався в 230 мільярдів кубометрів на рік. А до 2025 року нам не вистачатиме води в десять разів більше: до двох трильйонів кубометрів на рік.




Для перегляду пропонуються відео сюжети та слайд-шоу за темою «Льодовики та підземні води»: Льодовики; Льодовики та підземні води; Багаторічні сніги та льодовики; Болота та льодовики.











Шановні друзі, Вам пропонуються цікаві завдання, які допоможуть перевірити знання, які отримано при опрацюванні цієї теми. Успішних рішень!

Немає коментарів:

Дописати коментар