Світовий океан


Світовий океан — безперервний водний простір земної кулі поза суходолом. Площа Світового океану — 361 млн км3 (71 % усієї земної поверхні).У Світовому океані зосереджено 96,5 % усіх вод Землі, тому його вважають найголовнішою частиною гідросфери. Світовий океан умовно поділяють на чотири океани: Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий.


Складові частини Світового океану


Суходіл в Океані

Солоність води — загальна кількість солей, уміщених в 1 л (1000 г) води. Солоність води вимірюється у проміле (‰) (від латин. pro mille — на тисячу).


Рух води у Світовому океані


Припливи і відпливи — це періодичне підняття та опускання рівня води під дією сили тяжіння Місяця та Сонця. Унаслідок обертання Землі припливні хвилі переміщуються назустріч її руху, тобто в напрямку зі сходу на захід. Там, де проходить гребінь припливної хвилі, виникає приплив, який потім змінюється відпливом. Двічі на добу рівень води під час припливу піднімається та двічі на добу під час відпливу рівень води спадає.
Океанічні течії — горизонтальні переміщення водних мас на великі відстані. За властивостями води розрізняють холодні й теплі течії.
Теплі та холодні течії істотно впливають не лише на клімат окремих країн або материків, але й на клімат усієї планети, транспортуючи величезні маси води. Наприклад, теплі течії називають «трубами водяного опалення» Землі.

Основні океанічні течії

Ресурси Світового океану




Загальна площа Землі становить 510 млн км2, при цьому Світовий океан займає 360,67 млн км2. На кожен квадратний кілометр суходолу припадає 2,4 км2 води. У Північній півкулі океан займає 61 % всієї поверхні, у Південній — 81 %.
Найбільший і найглибший океан — це Тихий. Площа його з морями — близько 180 млн км2, перевищує площу всіх материків. Так, на його акваторії досить вільно розмістилися б усі материки і залишилося б місце для другої Африки. У Тихому океані розташована і найбільша кількість морів (25) та островів — близько 10 тисяч. Більшість островів перебувають у центральній частині океану та на його окраїнах на сході й особливо на заході. Ці острови утворюють єдину острівну частину світу — Океанію.
Найбільше і найглибше на планеті море — Філіппінське, що в Тихому океані. Площа цього моря 5,7 млн км2.
Найменше море — Мармурове, розташоване між Середземним і Чорним морями. Його площа лише 12 тис. км2, що в три рази менше від Азовського моря. Довжина моря — 280 км, найбільша ширина — 80 км, найбільша глибина — 1273 м, воно містить лише 4 тис. км2 води, що у 80 разів менше, ніж, наприклад, Азовське море.
Наймілководніше море на Землі — Азовське, середня глибина якого 8 метрів, а найбільша — не перевищує 15 метрів. За площею Азовське море не перевищує 39 тис. км2, що в одинадцять разів менше від Чорного моря. Серед усіх морів земної кулі Азовське море найглибше врізується в материк.

Основні характеристики океанів


В Океані розчинено близько 50 000 000 000 000 000 (50 квадрильйонів) тонн солей. Якби води морів та океанів випарувалися, на дні океанів залишився би шар солі завтовшки 150 м. З океанічної солі можна було б також насипати вздовж усього екватора вал завширшки в 1 км та заввишки 280 м.
У морях та океанах є також радій та уран. До того ж, за розрахунками вчених, у кожному кубічному кілометрі морської води міститься близько 300 кг срібла та 6 кг золота. Однак на сучасному рівні техніки процес виділення з морської води цих скарбів є дуже трудомістким і нерентабельним. Хоча вже сьогодні з неї видобувають магній, калій, бром і різні солі.
Сталість сольового складу океану регулюється живими організмами. Майже весь вуглекислий кальцій, а також солі Силіцію (кремнію), що виносяться річками, швидко витягуються з розчину тими морськими рослинами та тваринами, які будують із цього матеріалу свої панцири та черепашки.
Тепер для вимірювання солоності Світового океану зовсім не потрібно брати проби вод. 2011 року НАСА зібрало на борту міжнародного супутника прилад, який зробив першу глобальну карту солоності океанів Землі.
Відомий як Aquarius, прилад надав НАСА найточніші дані з космосу про солоність на поверхні океану — ключовий компонент клімату Землі, який впливає на циркуляцію океану і пов’язаний з якістю прісної води на планеті.

Найбурхливіші у Світовому океані — південні широти, так звані «ревучі сорокові» та «шалені п’ятдесяті». А найспокійніше місце в Океані — у районі острова Ява. Море хвилюється тут лише 10–12 разів на рік, а великі шторми бувають дуже рідко.
Теплі та холодні течії істотно впливають не лише на клімат окремих країн або материків, але й на клімат усієї планети, транспортуючи величезні маси води, тому, наприклад, теплі течії називають ще «трубами водяного опалення» Землі.
Раніше найбільшою з морських течій вважали Ґольфстрім, який разом зі своїм продовженням — Північно-Атлантичною течією, дістав назву «піч Європи». Ця течія біля острова Ньюфаундленд сягає завширшки 20 км за середньої глибини 320 м. Усі річки нашої планети несуть у 22 рази менше води, ніж один Ґольфстрім. Але нещодавно було встановлено, що найпотужнішою і найбільшою течією є Антарктична циркумполярна (течія Західних Вітрів), тобто навколоантарктична течія. Довжина «цариці морських річок» перевищує 30 тис. км, ширина — 1000 км, а глибина — 2–4,5 км. Щосекунди Антарктична течія переносить понад 240 млн км3 морської води, що значно більше, ніж решта «морських річок» разом.
Найшвидша з течій — Наквато Рапідс у Тихому океані біля берегів канадської провінції Британська Колумбія. За даними Книги рекордів Гіннеса, її швидкість становить 29,6 км/год.
Найбільші хвилі бувають у Тихому океані. Навесні 1972 р. під час бурі було зафіксовано більш ніж 34-метрову їхню висоту. Вони йшли одна за одною через кожні 20 секунд зі швидкістю 138 км/год. Хвилі цунамі ще вищі. Рекордної висоти сягнула хвиля біля архіпелагу Рюкю (Японія) під час землетрусу 24 квітня 1771 р.— 85 метрів! Швидкість — 700 км/год. Цей рекорд записаний до Книги рекордів Гіннеса.

Найбільшою рибою Світового океану є китова акула. Окремі особини цього виду мали довжину 12,65 метра і досягали маси понад 21,5 тонни. Сьогодні китові акули мешкають у всіх тропічних та помірно-теплих морях. Водночас найменшою рибою в Світовому океані вважають Schindleria brevipinguis, яка мешкає в коралових лагунах Бар’єрного рифу. Рибки цього виду можуть досягати лише 8,4 мм у довжину.
В Індійському океані мешкає незвичайна риба, що перед сном випускає з рота прозору клейку рідину, у яку закутується, ніби одягає нічну сорочку. Ця риба спить, заховавшись у темне місце, а вранці скидає нічне вбрання.
У водах Північної частини Тихого океану живе невеличка риба мекстина. Відчувши небезпеку, вона виділяє таку кількість слизу, що вода навколо неї стає наче холодець, крізь який не проникає жоден ворог. Риба не має очей, але чудово орієнтується завдяки своєрідному радару — надчутливим клітинам, що розміщені по всьому її тілу. Мекстина може обходитися без їжі понад півроку. До того ж вона єдина серед риб дихає носом і має аж чотири серця. Завдяки надзвичайній еластичності хребта мекстина здатна зав’язуватися вузлом.
Дуже небезпечною серед фауни тропічних вод є гігантська медуза, яку називають морською осою, а ще — прозорим убивцею, адже за останні роки від її отрути загинуло людей більше, ніж від акул. Морська оса, як правило, тримається затемнених місць прибережної смуги, тому її важко побачити навіть людині з добрим зором. Досить легенького дотику отруйних щупалець цієї істоти, щоб через три хвилини настала смерть. Проти отрути морської оси медицина безсила.
Нещодавно у водах Тихого та Індійського океанів, біля берегів Австралії, виявлено маленького восьминога масою тіла до 70 г, який виділяє отруту, сильнішу за отруту гримучої змії у 300 разів та кобри — у 20 разів. Хижак накопичує стільки отрути, що може вбити десятьох людей лише за дві секунди!
Найбільший ссавець Землі — кит, мешканець океану. Рекордсменом ваги серед китів є синій кит. 1947 р. було зафіксовано максимальну вагу одного з таких китів — 190 т! У тілі вусатого кита фінвала міститься 8 т крові, вага серця досягає 200–250 кг. Воно розвиває потужність у десять кінських сил!





Для перегляду пропонуються відео сюжети та слайд-шоу за тематикою Світового океану:
- Світовий океан;
- Наскільки великим є океан;
- Гідросфера (Водні маси);
- Океани планети Земля;
- Найцікавіші факти про океан;
- Цікавинки з водних глибин;
Загадочные обитатели океанских глубин.









Шановні друзі, Вам пропонуються цікаві завдання, які допоможуть перевірити знання, які отримано при опрацюванні цієї теми. Успішних рішень!







Світовий океан

Частини Світового океану
Рух води в океані



Немає коментарів:

Дописати коментар