Біосфера та грунти


Біосфера та грунти
Біосфера (від грец. bios — життя, sphaira — куля) — оболонка Землі, у якій живуть організми. Уперше термін «біосфера» запропонував Жан Батіст Ламарк на початку XIX ст. У XX ст. вчення про біосферу обґрунтував та розвинув перший Президент Української академії наук Володимир Вернадський.

Біосфера охоплює нижню частину атмосфери, усю гідросферу та верхню частину літосфери.


Ґрунти та їх основні типи
Ґрунт — поверхневий родючий шар земної кори, що утворився внаслідок взаємодії літосфери, атмосфери та біосфери протягом тривалого часу. Назва типу ґрунту зумовлена кольором його верхнього шару, який залежить від вмісту гумусу й деяких солей.
Гумус (перегній) (від латин. humus — земля, ґрунт) — органічна частина ґрунту, яка утворилася внаслідок процесу розкладу й окиснення решток рослин і тварин. У гумусі містяться основні елементи, необхідні для живлення рослин.
Родючість — здатність ґрунту забезпечувати рослини елементами мінерального живлення та водою. Родючість є головною властивістю ґрунтів.
Ґрунти поширені на земній поверхні зонально, що залежить від кліматичних умов та типів рослинності.
Для того щоб утворився шар ґрунту завтовшки 2,5 см, має минути від 1 до 25 століть.

Характеристика основних типів ґрунтів Землі




Уся рослинність земної кулі протягом року забирає з атмосфери близько 550 млрд вуглекислого газу та повертає 440 млрд т кисню.
Один гектар хвойного лісу протягом дня виділяє до 30 кг ефірної олії, яка знищує всі шкідливі мікроорганізми в атмосфері, очищуючи в такий спосіб повітря.
За рік гектар лісу очищує 18 млн м3 повітря. До того ж він, ніби гігантський пилосос, щороку усотує з повітря 36 тонн пилу.
Найбільш різноманітні на Землі породи дерев ростуть у районі верхньої течії Амазонки в Перу, де вчені нарахували 300 видів на одному гектарі. Вважають, що перуанський ліс є також найбагатшим у світі на види птахів, метеликів і земноводних.
На другому місці за розмаїттям — ліси Південно-Східної Азії. Тут росте близько 200 видів дерев на одному гектарі, а в лісах Центральної Африки — близько 120 видів.
Зелене царство рослин Землі налічує до 500 тис. видів, з яких близько 50 тис. росте в нашій країні.
Найдовша рослина у світі — ліаноподібна пальма, що росте в гірській області Індії. Довжина її стовбура може досягати 354 м.
Найбільше листя має пальма, яка росте в басейні Амазонки. Довжина її листка сягає 22 м, а ширина — близько 12 м. Один такий «листок» може послужити ковдрою для десятьох осіб одночасно.
У південноамериканських лісах Параґваю та Аргентини росте «залізне дерево» з надзвичайно міцною і важкою деревиною. Це — квебрачо, що в перекладі з іспанської означає «зламай сокиру». А найважчу деревину має південноафриканське дерево «олеалоурифоліс». Один кубічний метр її важить близько 1,5 т.
Цікаві так звані «динамітні дерева» ростуть у Мексиці. Їхні плоди сягають розміру великого гарбуза, які, дозрівши, «вибухають» і розкидають навсібіч гостре насіння.
Нещодавно вчені виявили надзвичайний вид дерев, що також ростуть у Мексиці. Вони вмить випускають струмінь неприємної липкої рідини в кожного, хто «скривдить» рослину, зірве з неї бодай листок. Така зброя відлякує тварин, які хотіли б поласувати його листям.
Усім відомий жучок «сонечко» лише за день з’їдає до 200 шкідливих комах, а личинки сонечка б’ють рекорд, знищуючи за день до 400 шкідників рослин! У США цих жуків розводять на спеціальних фермах, а потім продають у спеціальних ємностях на 3,785 л, куди вміщується 135 тисяч жучків, за ціною 15–20 доларів. Навесні жучків випускають у сади, городи, поля.
Лише за 1 годину мешканці одного лісового мурашника знищують близько 100 тис. екземплярів попелиці та 2 тисячі гусениць.

Підраховано, що в результаті руйнування щорічно втрачається 75 млрд т ґрунту.
На одному квадратному метрі родючого ґрунту може жити понад 1 млрд істот. Мікроскопічні організми (грибки та бактерії), що розкладають рештки відмерлих рослин і тварин, напевно, є найважливішою складовою ґрунту. Без цих грибків і бактерій загиблі рослини та тварини просто накопичувалися б на поверхні землі.

Кожен тип ґрунту має свої різновиди залежно від підґрунтя, клімату, рослинного покриву та інших ґрунтоутворювальних чинників. На території України цих різновидів дуже багато. Під час картографування ґрунтів виявлено 650 видів ґрунтів.




Для перегляду пропонуються відео сюжети та слайд-шоу за темою «Біосфера та ґрунти».













Шановні друзі, Вам пропонуються цікаві завдання, які допоможуть перевірити знання, які отримано при опрацюванні цієї теми. Успішних рішень!







Біосфера та ґрунти
 
 

1 коментар: